Průvodce podnikáním.cz: Jak zvládnout druhou vlnu pandemie

V Evropě propukla druhá vlna pandemie a s ní přichází další nejistota pro všechny podnikatele. O možných scénářích dalšího vývoje ekonomiky a doporučeních pro tuzemské podnikatele diskutovali v pořadu Ranní káva hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš, vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB Marek Loula a expert ČSOB na finanční trhy Martin Mráček. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších závěrů z této diskuse.

Rozdíly mezi jednotlivými odvětvími jsou propastné

Výrazným specifikem stávající krize je fakt, že některá odvětví ekonomiky jsou postižena téměř fatálně, ale jiná si dokonce polepšila. Lepší nálada panuje obecně v průmyslu než ve sužbách, jelikož karanténní opatření se týkají více služeb.

I v rámci služeb ale můžeme pozorovat velké rozdíly. Nejhůře postiženou oblastí je bezpochyby cestovní ruch a pohostinství. Na druhé straně sektor e-commerce a informačních technologií skokově roste. Zákazníci si navykli online služby využívat během jarní karantény ještě více, a mnohdy u tohoto trendu zůstávají.

Naproti tomu zhruba 60 procent výrobců v automobilovém průmyslu očekává 20procentní pokles poptávky, pouze 10 procent firem očekává 30procentní nebo vyšší pokles.