Dokonalý nájemník: jaký by měl být, jak jej najít a jak si ho udržet?

O BYDLENÍ V PRONÁJMU JE ENORMNÍ ZÁJEM

Zájem o bydlení v pronájmu je v současné době enormní. Svůj podíl na tom mají nejen přemrštěné úrokové sazby u hypoték, ale rozvolnění po koronavirových opatřeních nebo aktuální situace na Ukrajině. Byty určené k pronájmu tedy z nabídky mizí bleskovým tempem.

Zvýšený zájem se odrazil na růstu nájemného. Zatímco v době koronaviru se ceny nájmů snižovaly o desítky procent, dnes se pomalu vrací na dřívější hranici. Co se týče dostupnosti bytů, může se jejich nabídka kvůli migraci Ukrajinců i vzrůstajícímu cestovnímu ruchu snížit až o 20 %.

JAK BY MĚL VE VAŠICH OČÍCH VYPADAT DOKONALÝ NÁJEMNÍK?

Díky vysokému zájmu o bydlení v bytech pro pronájem se dá očekávat, že po „vyhození“ inzerátu vám telefon nepřestane zvonit. Výhodou je, že budete moci byt relativně rychle pronajmout a vybírat si ze zástupu zájemců. Jenže tyto zástupy s sebou nesou i nevýhody. Jak v nich poznat problémového a bezproblémového nájemníka?

Obrázek: Díky zvýšenému zájmu o nájem se můžete těšit na zástupy potencionálních nájemníků. 

Ideální nájemník je iluze

Každý, kdo pronajímá byt, si přeje, aby v bytě bydlel nájemník:

 • o kterém nebude ideálně vůbec vědět,
 • bude pravidelně a včas platit nájemné,
 • bude vycházet se sousedy,
 • k bytu a jeho zařízení se bude chovat jako k vlastnímu,
 • bude do puntíku respektovat veškerá pravidla ustanovená v nájemní smlouvě,
 • opravy bytu si zajistí sám.

Je však potřeba se postavit nohama na zem a přijmout fakt, že takový nájemník neexistuje. Pronájem bytu není jen jednostrannou záležitostí a pasivním příjmem. Vždy s sebou přináší situace, které je potřeba řešit. Zcela vyhnout se nedá ani konfliktům a sporům, ale mnohdy se jim dá předejít nebo alespoň minimalizovat jejich frekvenci, a to výběrem vhodného nájemníka.

JAK ZE ZÁSTUPU POTENCIONÁLNÍCH NÁJEMNÍKŮ VYBRAT „PANA DOKONALÉHO“?

Pronajímatel i nájemce mají společný cíl, kterým je pronajatý byt. Pro obě strany bude výhodné, pokud se bude jednat o pronájem dlouhodobý. Proto vybírejte nájemníka, který má stejný cíl jako vy.

Kde nájemníka hledat?

Ideální je, pokud se vašim nájemníkem stane někdo solidní z okruhu vašich známých, případně to bude známý známého. Budete tak mít větší jistotu, že půjde o důvěryhodnou osobu. Jestliže v okolí nikoho takového nemáte, budete muset přistoupit k vyvěšení inzerátu, a to jak v online, tak offline prostředí.

Důvěřuj, ale prověřuj

Každého zájemce o byt je potřeba si důkladně prověřitZhruba 80 % problémů s pronájmem vzniká již při špatném výběru nájemníka. Jak si prověřit jeho spolehlivost a důvěryhodnost?

 • Podívejte se do Centrální evidence exekucí, Insolvenčního rejstříku, do databáze osob v pátrání policie ČR, na Úřední desku soudních exekutorů a do veřejných dluhů u zdravotních pojišťoven.
 • Prověřte jeho digitální stopu. Zadejte jeho jméno do internetového vyhledávače a „prolustrujte“ také sociální sítě.
 • Pokládejte otázky a čtěte mezi řádky. Zeptejte se, proč zájemce hledá pronájem, proč z minulého odešel, kde pracuje atd. Pokud budou odpovědi vyhýbavé nebo neupřímné, je to jasné znamení, že tato osoba pro vás nebude ideálním nájemníkem.
 • Dejte na svoji intuici. Zamyslete se nad tím, jak s vámi zájemce hovoří, zda píše spisovnou češtinou, zda se hned v úvodu nezajímá o snížení kauce či nájmu, jak je oblečen atd.

Obrázek: Nebojte se pokládat otázky. 

SPOLEHLIVÉHO NÁJEMNÍKA JE DOBRÉ SI HÝČKAT

Pokud jste našli solidního nájemníka, se kterým se vždy na všem domluvíte, nemá problém s placením a jedná férově, rozhodně chtějte, aby u vás zůstal. Snažte se s ním komunikovat přátelsky a zajímat se o něj. Postačí, když čas od času zavoláte a zeptáte se, zda je všechno v pořádku. Rovněž je více než vhodné se s ním domluvit na termínech kontrolních návštěv.

Jestliže s nájemníkem nejsou téměř žádné starosti, můžete se mu odvděčit třeba tím, že mu darujete voucher na večeři. Radost udělá i přání k Vánocům nebo ochutnávka domácího cukroví.

Snažte se také respektovat a chápat zájmy svého nájemníka. Ten by měl mít pocit volnosti, aby se v bytě cítil jako doma. Chce si byt vymalovat svojí oblíbenou barvou, i když je ve smlouvě, že se byt musí předat v původním stavu? Chce andulku, přestože vy v bytě nechcete zvířata? Jestliže mu věříte, uvolněte některá pravidla a uvidíte, že to vaše vztahy utuží a povede to k prodloužení nájemní smlouvy, se kterou budou spokojené obě strany.

PEČLIVĚ SEPSANÁ NÁJEMNÍ SMLOUVA NESMÍ CHYBĚT

Přestože je vám nájemník sympatický, pamatujte, že může dojít k celé řadě sporů. Abyste jim předešli, je potřeba správně postavit nájemní smlouvu. Netroufáte si na to? My ve Stálém nájmu s tím máme bohaté zkušenosti.

Smlouva by měla obsahovat nejen nacionále obou smluvních stran, ale také:

 • způsob a termín platby nájemného,
 • práva a povinnosti obou stran,
 • specifikaci objektu,
 • délku pronájmu.

K nájemní smlouvě je vhodné připojit také předávací protokol, který bude obsahovat popis zařízení bytu či stavy měřidel. Nezapomeňte připojit také fotodokumentaci.

STAROSTI S VYSTĚHOVÁNÍM PROBLÉMOVÉHO NÁJEMNÍKA

Vystěhovat problémového nájemníka není vůbec snadné. Ochrannou ruku nad ním totiž drží občanský zákoník. Proto jako majitel nemůžete přistoupit k řešení problému tak, že vyměníte zámek. Za tento čin můžete jít klidně do vězení.

Při výpovědi a vystěhování nájemníka je potřeba postupovat v souladu se zákonem. Obvykle se problémy nejprve řeší ústní dohodou. V případě, že k nápravě nedojde, je potřeba se přiklonit k oficiální cestě a v krajním případě se obrátit na soud.

MY PRO VÁS IDEÁLNÍHO NÁJEMNÍKA NAJDEME

Jestliže i vy sníte o dokonalém nájemníkovi, svěřte svůj byt nám. Stálý nájem je správcovská firma, která si od vás byt pronajme a stane se vaším spolehlivým nájemníkem. Garantujeme nájemné včas a postaráme se i o stav bytu.

Do všeho bytu najdeme vhodného podnájemníka, o kterého se budeme starat. Sepíšeme s ním smlouvy, vyřešíme přepisy energií a postaráme se o to, abyste s pronájmem neměli žádné starosti. Nájemné vám garantujeme i v případě, že je byt prázdný nebo nám podnájemník nezaplatí.

S námi bude pronajímání bytu bez starostí a lepší výnos k tomu.
Napište nám

Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů