Zavoláme vám

Nacenitpronájem
Nacenitpronájem

7 rad, jak nalézt ideálního nájemníka a jak si ho udržet

Máloco v lidském životě je ideální. Přesto se většinou snažíme ideálu dosáhnout. Platí to i v případě, že hledáme ideálního nájemníka do svého bytu. Jaké vlastnosti takový supernájemce má a jak ho poznáte mezi desítkami méně nadějných kandidátů na pronájem? 

17.12.2019

Rada č. 1: Jděte do boje s rozvahou

Na počátku své snahy o nalezení vysněného nájemníka, se kterým půjde všechno jako po másle, byste si měli uvědomit pár zásadních věcí:

  • nájemní vztah nefunguje na principu „kdo z koho“,
  • se svým nájemníkem máte společný cíl – a tím je pronajatý byt,
  • vaší prioritou je získat pravidelný pasivní příjem z pronájmu, ne zázračně zbohatnout,
  • dejte na svůj instinkt a nepodceňujte první dojem.

Nastavení vaší mysli je možná důležitější, než se domníváte. Jestliže neustále očekáváte problémy, pak problémy přijdou. Pokud v každém zájemci o pronájem budete vidět budoucího neplatiče, vandala a podvodníka, pravděpodobně si skutečně nevyberete dobře.

Rada č. 2: Nemalujte čerty na zeď

Snažte se proto vytvořit si ve svých představách pozitivní scénář. Vždyť vystěhovat někoho na ulici není vaším cílem, stejně jako žádný nájemník netouží žít bez střechy nad hlavou. Nemyslete proto hned na katastrofy a trable se soudním vystěhováním! Raději si představte sympatického člověka, kterému s důvěrou předáváte klíče od svého bytu.

Zkuste si před svým vnitřním zrakem barvitě vykreslit scénu, kdy po roce prodlužujte nájemní smlouvu, protože tak skvělého nájemníka si rozhodně chcete udržet co nejdéle. Uvidíte, že s pozitivním přístupem se vám se zájemci o pronájem bude jednat lépe, než když budete všechny hned podezírat.

Rada č. 3: První dojem hraje prim

Tím ovšem neříkáme, abyste přimhouřili oči nad zjevnými nedostatky. Naopak, při prvním setkání buďte velice pozorní a dejte na první dojem. Pro jeho posouzení nemusíte mít psychologické vzdělání ani hltat knížky s názvy jako „Řeč těla v kostce“ a „77 triků největších manipulátorů“. Úplně postačí, když využijete selský rozum, své dosavadní životní zkušenosti a potencionálního nájemníka si pořádně prověříte.

Dostavil se zájemce na prohlídku bytu slušně a čistě oblečený? Choval se přátelsky a otevřeně, nebo na vaše otázky nechtěl odpovídat? Ptal se, nebo všechno odkýval? Pokud přišel pozdě a navíc se neomluvil, oprávněně si můžete pomyslet, že nejspíš nebude přesný ani při placení nájemného.

Jestliže dorazil v zablácených botách, které zanechaly po celém bytě tmavé šlápoty, aniž by tomu věnoval pozornost, pravděpodobně nebude mít k vašemu majetku úctu. A pokud při rozhovoru těkal očima sem a tam nebo upřeně sledoval podlahu namísto očního kontaktu s vámi, pak asi něco skrývá.

Rada č. 4: Dlouhodobá jistota je víc než maximální zisk

Co je pro pronajímatele nejdůležitější při hledání ideálního nájemce? Podle výzkumu, který v roce 2014 provedl německý institut pro výzkum veřejného mínění Mindline Media mezi 845 pronajímateli, je to schopnost nájemníka prokázat, že bude moct pravidelně platit nájemné.

Solventnost označilo za absolutní prioritu 43 procent respondentů. Zajímavé přitom je, že nešlo ani tak o výši nájemného, jako o pravidelné a včasné hrazení nájmu. Vydělat co nejvíc, tedy vyjednat co nejvyšší nájemné, bylo nejdůležitější jen pro 20 procent pronajímatelů.

Co z toho plyne? Jistota pravidelného placení nájmu je pro pronajímatele podstatnější než maximální výnos. A je to logické – platící slušný nájemník je rozhodně větší výhra než zámožně vypadající výřečný pán, ze kterého se po čtvrt roce vyklube neplatič.

Rada č. 5: Líná huba, holé neštěstí

Existuje řada způsobů, jak prověřit nájemníka. Na první schůzce však postačí pár dobře cílených otázek. Jelikož se chystáte cizímu člověku svěřit k užívání hodnotný majetek, máte na dotazy právo. Takže se nestyďte poptat se na finanční situaci, zaměstnání, předchozí bydlení a rodinné poměry.

Neochota odpovídat, výmluvy a nesrovnalosti by vás rozhodně měly varovat. Když vám zájemce naopak sám od sebe doloží, že dostává pravidelně výplatu, třeba výpisem z banky, nebo donese kladné doporučení od předchozího majitele, od kterého si pronajímal byt, pak samozřejmě získává body navíc.

Rada č. 6: Čím jasnější pravidla, tím méně konfliktů

I když se vám kandidát po všech stránkách jeví jako vysněný nájemník a rozhodnete se s ním uzavřít nájemní smlouvu, vyhráno ještě nemáte. Všichni jsme jen lidé, kteří často chybují, a tak je nyní důležité nastavit pro nájemní vztah jasná pravidla. Veškeré podmínky zahrňte do nájemní smlouvy, abyste předešli sporům a nejasnostem.

Ideální nájemník samozřejmě v bytě nic záměrně neničí, ale nehoda se může stát komukoliv a je možné, že nějakou škodu způsobí. Také zařízení bytu se užíváním opotřebuje a občas si některá součást vybavení vyžádá opravu nebo výměnu. Dohodněte se proto nejen na způsobu a termínu platby měsíčního nájemného, ale i na řešení drobných oprav a běžné údržby, na náhradě případných škod i na okolnostech výpovědi. Ideální je, pokud má nájemník částku bokem na případnou nutnou drobnou údržbu, např. ve formě spořicího účtu (např. spořicí účet ING).

Ke smlouvě připojte předávací protokol, v němž přesně popíšete aktuální stav bytu a jeho zařízení. Bude tak jasné, jaký majetek a v jakém stavu předáváte nájemci k užívání. Tento stav odsouhlasí nájemník podpisem předávacího protokolu při předání bytu.

Rada č. 7: Mluvte spolu a buďte přátelé

Základem každého fungujícího vztahu je dobrá komunikace. Pokud se vám podařilo pronajmout byt otevřenému člověku, se kterým se bez potíží vždy domluvíte, máte vyhráno. Udržujte s nájemníkem přátelský vztah, vyjděte mu vstříc, když to bude možné, a na oplátku budete mít jistotu, že vám pravidelně posílá nájemné a že se k vašemu majetku chová ohleduplně.

Pochybujete, že takového ideálního nájemníka dokážete najít? Máte pravdu, není to snadné. Možná pro vás bude lepší obrátit se na StálýNájem.cz, než se pokoušet shánět nájemníky na vlastní pěst. Vaším nájemcem se staneme my, byt pronajmeme a každý měsíc vám budeme posílat dohodnuté nájemné. O opravy a údržbu se postaráme a po skončení nájmu vám byt předáme v původním stavu. A to je přece ideální nabídka.

Pomůžeme vám najít ideálního nájemníka. Napište nám.

Chcete v bytě spolehlivého nájemníka? Domluvit nezávaznou schůzku
  Přihlášení do mého účtu
  Zapomenuté heslo