Hluční sousedé ve dne v noci aneb jak covid ovlivňuje sousedské soužití

DOSTATEK ČASU NA TO ZAČÍT S REKONSTRUKCÍ

Omezení pohybu je nejlepším důvodem, proč začít zvelebovat byt. Na větší i menší opravy nebyl doposud nikdy dostatek času. Chodilo se do práce, do fitka nebo posedět s přáteli. Mnozí, kteří opravy a úpravy odkládali, se do nich v této době pustili, protože na ně mají více času. Jenže rekonstrukce se neobejde bez hluku. Jestliže není rekonstrukce neohlášená nebo se neprovádí v noci či ve dnech pracovního klidu, má majitel na rekonstrukci plné právo.

Vrčení sbíječek, hluk z brusek, kladiv a majzlíků značně znepříjemňuje život všem, kteří ve svém bytě tráví více času než dříve. A to ani nemluvíme o lidech na home office. Kvůli omezení pohybu však nemají lidé moc možností, kam odejít. V současnosti neexistuje žádné zvláštní opatření, které by omezovalo provádění rekonstrukcí a jiných hlučných prací v době pandemie nebo nouzového stavu. Z právního hlediska bohužel není žádná možnost, jak by se rekonstrukce mohly omezit či zakázat.

DĚTI NECHODÍ DO ŠKOL A ŠKOLEK, TAKŽE DUPOU

Déle než rok trvají nejrůznější protiepidemická nařízení vlády, která mimo jiné stanovila, že se budou děti vyučovat online ze svých domovů. Vzhledem k tomu, že jsou děti doma celé dny, dupou a hlučí více, než byli sousedé zvyklí. Hluk tak začíná obtěžovat i ty, kteří by nad touto situací normálně mávli rukou.

Lidé z bytových domů jsou zvyklí, že když se vrátí děti ze škol, školek a kroužků, je dupání o něco intenzivnější, než když doma nejsou. Rozumní lidé dokážou situaci pochopit, jenže čeho je moc, toho je příliš. Hluk totiž v tomto případě neutichá nikdy. Ani o víkendu ani v pracovní dny. Nesmírně obtěžující může být takové dupání či křičení zejména pro obyvatele, kteří z domu pracují na dálku.

Podle odborníků se však s hlučnými sousedy, kteří ruší klid přes den, nedá nic dělat. Pokud se nejedná o rušení nočního klidu, nepomůže ani policie.

Obrázek: Dupání a hluk dětí je v době lockdownu větší. 

SPORTEM KU ZDRAVÍ A HLUKU

Zvýšený hluk jde rovněž ruku v ruce se cvičením. Vzhledem k tomu, že jsou zavřená fitka i venkovní sportoviště, cvičí spousta lidí doma. Během pandemie také přibyla značná část lidí, kteří se sportem začali kvůli tomu, že jim v důsledku omezení pohybu začala přibývat kila. Výpady s přeskokem, skákání přes švihadlo, skoky s výskokem, jumping jacks a další cviky, při kterých se skáče, však způsobují hluk, kterým rušíte sousedy. Mnohé sportovce k lepším výkonům motivuje také hlasitá hudba, která mnohdy pronikne až k sousedům.

JAK NA HLUČNÉ SOUSEDY NAHLÍŽÍ ZÁKON

Než na hlučné sousedy, kteří vás ruší, pošlete majitele bytu (pokud jste v pronájmu) či statutární orgán, snažte se o domluvu. Možná, že sousedé ani nevědí, že vás hlukem obtěžují. Zkuste jim vyložit, kdy se tak děje a zda byste se mohli domluvit na pravidlech, která jsou pro obě strany akceptovatelná.

Jestliže hlučný soused na domluvu nereaguje, máte několik možností.

  • V případě rušení nočního klidu, který je zákonem stanovený od 22:00 do 6:00 hod. si můžete na hluk od sousedů stěžovat na policii. Stanovená doba nočního klidu platí i o víkendu. Police může na místě uložit pokutu ve výši až 5 000 Kč.
  • Pokud jste v pronájmu, obraťte se na majitele bytu, ať problém s hlučnými sousedy vyřeší.
  • Kontaktujte statutární orgán, kterým je výbor nebo předseda SVJ, který by měl situaci řešit buď domluvou, nebo písemným upozorněním.
  • Pokud majitel ani statutární orgán nepomůžou, oslovte úřady veřejné správy: krajské hygienické stanice nebo stavební úřady.

JAK NAPSAT STÍŽNOST NA HLUK OD SOUSEDA?

Struktura stížnosti na hluk sousedů by měla mít patřičné náležitosti. Nezapomeňte na datum, oslovení, dále napište předmět vašeho dopisu (ve formě: Věc: stížnost na hlučné sousedy přes den…), vlastní text stížnosti a podpis. Snažte se popsat co nejpřesněji, co vám vlastně vadí.

Sousedovi, na kterého nezabrala domluva, můžete doručit tzv. předžalobní výzvu. V té ho, velmi jednoduše řečeno, ještě jednou vyzvete, aby se svého chování zdržel. Pokud tak neučiní a nepomohla ani stížnost na obecním úřadě, nezbývá vám, než se obrátit na soud a domáhat se svých práv takto. Na soud se potom podává žaloba. V tomto případě se opírá vaše právo o ustanovení § 1013 a § 1042 občanského zákoníku. V rámci žaloby budete požadovat, aby se žalovaný zdržel obtěžování vaší osoby a současně mu k tomu dáte přiměřenou lhůtu.

VYZKOUŠEJTE STAVEBNÍ ÚPRAVY

S hlukem souseda od vedle se můžete poprat i pomocí nenáročných úprav bytu. Pamatujte, že dlouhodobé vystavení hluku může mít škodlivé účinky nejen na vaše tělo, ale také mysl. Například hluk o hodnotě 50–60 dB, který můžeme přirovnat k běžné lidské řeči, může narušovat váš spánek.

Podle toho, jaký hluk vás ruší, se rozhodněte pro vhodná opatření. Hluk se dělí na:

  1. vzduchovou neprůzvučnost – hluk třeba z rozhovorů, vysavače, hudby,
  2. kročejová neprůzvučnost – dunění, které se při chůzi souseda nad vámi ozývá ve vašem bytě, slyšíte pračku atd.

V prvním případě vám může pomoci obložení stěn, přidání zeleně nebo výběr vhodných měkkých a pórovitých doplňků, které hluk pohltí. Může pomoci také jiné rozestavění nábytku. Ke stěně, kterou hluk prochází, přesuňte velkou šatní skříň. Postel si dejte dál od stěny, jelikož sama stěna může hluk vést a přenášet. Vsadit můžete také na silné koberce nebo těžké závěsy. V druhém případě je odhlučnění složitější a mělo by být řešeno již v konstrukci stavby.

Obtěžování hlukem může vyřešit i odhlučnění stropů a stěn. Na strop se instalují akustické podhledy, na stěny lisované akustické desky.

Obrázek: K hlučné stěně postavte skříň.

JAK NA SPOKOJENÉ BYDLENÍ?

Na spokojenosti s bydlením se výraznou měrou podepisuje dobrý soused, ale také pojištění bytu. Díky němu budete moci žít bez obav, jak vyřešíte problémy při řádění živlů nebo když vám nešťastnou náhodou vyteče pračka.

Pojištění bytu se týká i bytu pronajatého. Svěřte svůj byt do naší péče a my se postaráme nejen o jeho pojištění. Také zařídíme, aby si pojištění domácnosti sjednal i nájemce. Garantujeme vám dohodnutý nájem i v případě, že nájemník neplatí a postaráme se také o veškeré povinnosti, které se s pronájmem bytu pojí.

S námi bude pronajímání bytu bez starostí a lepší výnos k tomu.
Napište nám

Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů