Večerní Praha: Chcete svoje našetřené peníze maximálně zhodnotit? Investujte do nemovitost

Nákup investičního bytu je pro Čechy dlouhodobě jednou z nejjistějších investic. Důvodem je možnost s bytem zacházet podle aktuální situace. Jaké výnosy můžete očekávat a na co se při investování zaměřit? 

Proč platí nemovitosti za nejméně rizikové investice?

Investice do nemovitosti se globálně považuje za jednu z nejméně rizikových investic, jelikož časem získává na hodnotě. Navíc se jedná o ochranu proti inflaci. Česká republika přitom není výjimkou. V Česku se nejčastěji pořizují byty o rozloze kolem 60 m2.

Nemovitosti obecně platí za dlouhodobou investici, což znamená, že určitou dobu potrvá, než se vám investice začne vracet. Přestože jsou v současné době ceny nemovitostí na historickém maximu, podle trendů uplynulých desetiletí se dá usuzovat, že jejich cena bude v budoucnu stoupat. Ke zhodnocení investice dochází v horizontu 10 až 20 let.

Pořízení nemovitosti je výhodné, jelikož dobře funguje v době ekonomické prosperity, ale také v těžších obdobích. Příklad: Zhruba před 8 lety jste mohli byt v Praze o rozloze 70 m2 pořídit zhruba za 4 miliony korun. Dnes byste jej kupovali za dvojnásobek.

Současná ekonomická situace způsobená covidem i válkou na Ukrajině nahrává nájemnímu bydlení. Kvůli vysokým úrokovým sazbám si celá řada lidí nemůže dovolit bydlet ve vlastním, jelikož nedosáhnou na hypotéku, a proto hledají bydlení v nájmu. Válka na Ukrajině do naší země přivedla na 300 000 Ukrajinců, kteří rovněž chtějí bydlet v nájmu.