Jak a kde shánět nájemníky

Nejsme realitka, ale realitám rozumíme

Byt k pronajmutí, to je příslib pravidelného příjmu, který vám vylepší rodinný rozpočet. Nejdřív však musíte najít vhodného nájemníka – pokud tedy nechcete svěřit celou záležitost realitní kanceláři. Jak a kde můžete svou nabídku prezentovat?

Hledám dobrého nájemníka. Kde začít?

Nejjednodušší je oslovit přátele, kolegy a známé. Můžete tak získat spolehlivého nájemníka, na kterého máte dobré reference. Kromě osobních setkání k tomu využijte i sociální sítě. Na prezentaci nabídky si však dejte záležet. Abyste uspěli, platí totéž co pro inzerci na realitních serverech i kdekoliv jinde – atraktivní fotografie, slušný stav nemovitosti a stručný a jasný popis.

Home staging aneb nepodceňte prezentaci

Fotografie jsou při inzerování bytu nebo domu k pronájmu zásadní. Dobré snímky mohou přidat plusové body i méně atraktivní nemovitosti, zatímco špatné záběry pokazí dojem vždy. Byt před fotografováním ukliďte, případně proveďte drobné opravy a vymalujte. Nenechte povalovat na lince nádobí, na křesle oblečení a na zemi dětské hračky. Oprýskaná omítka, plíseň pod oknem nebo dráty trčící ze zdi také nikoho nenadchnou. Použijte dobrý fotoaparát a počkejte si na vhodné světlo. Vyfoťte i výhled z okna nebo dům zvenčí.

Věřte, že správně prezentovaná nemovitost má šanci zaujmout dobré nájemníky.

Popište pronajímaný byt

V popisu nemovitosti nesmí chybět dispozice bytu – počet pokojů a příslušenství, jeho velikost, podlaží, zařízení, typ stavby a její stáří. Popište možnosti parkování, občanskou vybavenost v místě, charakteristiku lokality (klidná čtvrť, centrum). Uveďte také své požadavky na nájemníka (kuřák/nekuřák, nájemník se zvířetem ano/ne apod.).

Porovnejte výši nájmů

A samozřejmě výši nájemného. Nějakou představu jistě máte, ale je vhodné zjistit, zda odpovídá realitě. Nejste příliš drazí, nebo naopak nepodceňujete možnosti své nemovitosti? Podívejte se na inzeráty z vašeho okolí na realitních serverech, poptejte se svých známých nebo sousedů z nájemních bytů v okolí, najděte si na internetu články, které porovnávají výši nájmů v různých městech České republiky.

Najdeme vhodného nájemníka

Nevíte, jak byt připravit na focení, jak pořídit atraktivní snímky a jak napsat úspěšný inzerát? V cenách se nevyznáte a nechcete prodělat? Pronajměte byt nám. Všechno za vás zařídí