Zavoláme vám

Jak prověřit nájemníka

Nájemníkovi svěřujete do užívání majetek v hodnotě statisíců až milionů. Máte tedy plné právo důkladně prozkoumat, koho si do bytu nebo domu nastěhujete. Na co se zájemce zeptat a jak si jej prověřit?

Výběr solidního nájemce neuspěchejte

Pokud jste se rozhodli pronajímat nemovitost na vlastní pěst, měli byste velmi dobře zvážit, s kým podepíšete nájemní smlouvu. Člověk bez práce, zatížený dluhy a exekucemi vám s velkou pravděpodobností dříve či později nezaplatí nájemné. A určitě byste nechtěli problémového nájemníka, kterého hledá policie.

I neplatič a podvodník může být sympatický

Při prvním setkání proto buďte obezřetní – nezapomeňte, že největší lháři a manipulátoři obvykle působí velice důvěryhodně a sympaticky. Odpovězte zájemcům o pronájem bytu na vše, co je o nemovitosti a podmínkách pronájmu zajímá, ale nezapomeňte se také ptát. Nepodceňte prověření budoucího nájemníka.

Otázky, kterými prověříte nájemníka

  • Máte práci nebo studujete? Mohu se zeptat v jaké firmě/na jaké škole?
  • Jak dlouho jste v této poslední práci? Co jste dělal před tímto zaměstnáním?
  • Jste ochoten nám doložit, že pracujete, třeba potvrzením o zaměstnání nebo výpisem z účtu?
  • Kde jste bydlel dříve a proč se stěhujete?
  • Můžete mi poskytnout kontakt na minulého pronajímatele?
  • Máte dostatečný příjem pro pravidelné úhrady nájemného?
  • Nemáte dluhy, exekuce nebo děti, na které platí výživné?

Ideální nájemník nemá co skrývat

Mnohé z těchto otázek jsou velmi osobní, ale vy chcete mít s nájemníkem dlouhodobý bezproblémový vztah, nikoliv potíže. Buďte proto asertivní a mějte na paměti, že seriózní zájemce nemá co skrývat, zatímco neochota říci něco o sobě může předznamenat budoucí problémy.

Eliminujte problémové nájemníky

Na první schůzce nemusíte nic slibovat. V klidu si doma promyslete, co jste se dozvěděli, nechte si zaslat potřebná potvrzení a porozhlédněte se po internetu. V tuto chvíli máte přinejmenším jméno, příjmení, bydliště a zaměstnání zájemce, takže se máte o co opřít. Leccos mohou napovědět sociální sítě a k dispozici jsou i veřejně dostupné databáze:

Tyto databáze a rejstříky prověříme v případě spolupráce za vás.

Nechte prověření nájemníka na nás

Získali jste pocit, že si ideálního nájemníka nedokážete sami vybrat? Připadá vám ověřování moc složité? Využijte službu StálýNájem.cz. Nájemní smlouvu uzavřete s námi, získáte garantovaný nájem a my si podnájemníky ohlídáme po všech stránkách.

Chcete pronajímat nemovitost bez starostí?

  Přihlášení do mého účtu