Výběr solidního nájemce neuspěchejte
Pokud jste se rozhodli pronajímat nemovitost na vlastní pěst, měli byste velmi dobře zvážit, s kým podepíšete nájemní smlouvu. Člověk bez práce, zatížený dluhy a exekucemi vám s velkou pravděpodobností dříve či později nezaplatí nájemné. A určitě byste nechtěli problémového nájemníka, kterého hledá policie.
I neplatič a podvodník může být sympatický
Při prvním setkání proto buďte obezřetní – nezapomeňte, že největší lháři a manipulátoři obvykle působí velice důvěryhodně a sympaticky. Odpovězte zájemcům o pronájem bytu na vše, co je o nemovitosti a podmínkách pronájmu zajímá, ale nezapomeňte se také ptát. Nepodceňte prověření budoucího nájemníka.
Otázky, kterými prověříte nájemníka
- Máte práci nebo studujete? Mohu se zeptat v jaké firmě/na jaké škole?
- Jak dlouho jste v této poslední práci? Co jste dělal před tímto zaměstnáním?
- Jste ochoten nám doložit, že pracujete, třeba potvrzením o zaměstnání nebo výpisem z účtu?
- Kde jste bydlel dříve a proč se stěhujete?
- Můžete mi poskytnout kontakt na minulého pronajímatele?
- Máte dostatečný příjem pro pravidelné úhrady nájemného?
- Nemáte dluhy, exekuce nebo děti, na které platí výživné?
Ideální nájemník nemá co skrývat
Mnohé z těchto otázek jsou velmi osobní, ale vy chcete mít s nájemníkem dlouhodobý bezproblémový vztah, nikoliv potíže. Buďte proto asertivní a mějte na paměti, že seriózní zájemce nemá co skrývat, zatímco neochota říci něco o sobě může předznamenat budoucí problémy.
Pozor na diskriminační požadavky
Nájemníka si samozřejmě můžete svobodně vybrat podle svých preferencí. Vyvarujte se však předčasného vyčleňování určitých skupin lidí již v textu inzerátu, ať jde o věk, pohlaví, vzdělání, rasu, národnost, náboženství, rodinné poměry nebo politickou příslušnost. Přílišným zúžením cílové skupiny zbytečně odradíte zájemce předem a můžete se dočkat i žaloby na základě antidiskriminačního zákona. Pokud odmítnutý uchazeč u soudu uspěje, minimálně se budete muset omluvit, nebo dokonce zaplatíte odškodné.
Máte právo odmítnout, vysvětlovat nic nemusíte
Při pohovoru se zájemcem zjistíte potřebné informace, a pokud se vám cokoliv nebude líbit, můžete si samozřejmě vybrat jiného uchazeče. Neúspěšným kandidátům nemusíte nic podrobně vysvětlovat, pouze jim dáte vědět, že vaše volba padla na někoho jiného. Budete-li spolupracovat s námi, převezmeme tuto nepříjemnou povinnost za vás, protože najít nájemníka do vašeho bytu bude naše starost.
Eliminujte problémové nájemníky
Na první schůzce nemusíte nic slibovat. V klidu si doma promyslete, co jste se dozvěděli, nechte si zaslat potřebná potvrzení a porozhlédněte se po internetu. V tuto chvíli máte přinejmenším jméno, příjmení, bydliště a zaměstnání zájemce, takže se máte o co opřít. Leccos mohou napovědět sociální sítě a k dispozici jsou i veřejně dostupné databáze:
- Insolvenční rejstřík – vyhledávání dlužníků; zdarma;
- Rejstřík živnostenského podnikání – v případě OSVČ si můžete ověřit pravdivost údajů o podnikání, případně že daná osoba nemá pozastavenou živnost; zdarma;
- Veřejný rejstřík a Sbírka listin – rejstřík firem, v němž si můžete například ověřit, že existuje firma, pro kterou zájemce pracuje, nebo že je skutečně jejím jednatelem, jak vám sdělil; zdarma;
- Databáze osob v pátrání Policie ČR – zdarma;
- Centrální evidence exekucí – seznam vedený Exekutorskou komorou České republiky, nahlížení vyžaduje registraci a je zpoplatněno.
- Úřední deska soudních exekutorů – Soudní exekutoři si vedou svoje veřejné úřední desky, kde vyvěšují dokumentaci k jednotlivým případům.
- Veřejné dluhy u zdravotních pojišťoven – Pojišťovna zveřejňuje seznam lidí, kteří dluží na zdravotním pojistném. Úřední desku VZP najdete například zde.
Tyto databáze a rejstříky prověříme v případě spolupráce za vás.
Nechte prověření nájemníka na nás
Získali jste pocit, že si ideálního nájemníka nedokážete sami vybrat? Připadá vám ověřování moc složité? Ano, může být. Využijte službu StálýNájem.cz. Nájemní smlouvu uzavřete s námi, získá