Zavoláme vám

Nacenitpronájem
Nacenitpronájem

Chytrý byt – komfort pro nájemníky a výhody pro majitele

Chytrá domácnost leccos zvládne za vás. Ušetří vám čas, starosti i peníze, protože její provoz je úspornější. Cítíte se pohodlně a v bezpečí. Ale co když v nemovitosti sami nebydlíte a chcete ji pronajímat? Jaké výhody má pronájem chytrého domu či bytu?

3.3.2020

Nejen chytré detaily, ale hlavně inteligentní řízení

V první řadě si musíte uvědomit podstatu věci. Nemluvíme teď o robotických vysavačích, dálkově řízených kávovarech nebo lednicích, které vás upozorní na prošlý jogurt. To jsou spíš chytré hračky, které někoho nadchnou a jiného nezajímají. Vy teď uvažujete komplexněji – o inteligentním systému, který bude řídit a kontrolovat provoz celého bytu nebo domu. Zjistěte, co je chytrá domácnost a zda se vyplatí v pronajímaném bytě.

„Chytrým zařízením typu vysavač, lednice, trouba bych se raději v pronajímaném bytě úplně vyhnul. Řídicí systémy automatizují a ovládají již přítomné technologie v bytě, jako je osvětlení, stínění, vytápění, audio, přístup a další,“ objasňuje rozdíl Ondřej Brynych z české pobočky rakouské společnosti Loxone, která vyvíjí a vyrábí systémy inteligentního řízení domácností.

Chytré spotřebiče patří dosud k dražším výrobkům a zařízené nájemní byty se jimi běžně nevybavují. Opotřebují se stejně jako „hloupé“ vysavače a ledničky, a kromě pohodlí pro nájemníka žádnou přidanou hodnotu, z níž by těžil majitel, prakticky nemají. Nájemné sice může být díky nim vyšší, ale vyšší je i pořizovací cena takového vybavení.

Zdroj: Loxone.com

Komfortnější bydlení, větší přehled

Oproti tomu inteligentní řídicí systémy jsou díky rostoucí konkurenci na trhu finančně dostupnější než před pár lety, pořídíte je řádově za desetitisíce. Plánujete-li koupi investičního bytu v novostavbě nebo se chystáte rekonstruovat starší byt určený k pronájmu, určitě zvažte výhody moderní elektroinstalace. Její ovládání je jednoduché, mnoho režimů nastavíte pouze jedním tlačítkem na ovládacím panelu a zvládnou to bez potíží i děti nebo prarodiče.

„Majitel bytu může nabídnout chytré řízení domácnosti jako další přidanou hodnotu pro nájemníky. Zároveň má sám přehled, zda v bytě například nedošlo k požáru, vytopení a podobně. V období, kdy například hledá nového nájemce, může byt kontrolovat i na dálku a byt sám funguje v úsporném režimu,“ vyjmenovává některé přednosti Ondřej Brynych.

Menší spotřeba a zdravější prostředí

Řídicí jednotka pracuje s obrovským množstvím dat a umí dokonale sladit chod různých systémů v domácnosti, ať už jde o vytápění, klimatizaci, stínění či rekuperaci neboli získávání tepla z odpadního vzduchu. Přizpůsobí teplotu v místnosti podle denní doby či (ne)přítomnosti osob, v parném létě samočinně nastaví žaluzie tak, aby se byt nepřehřál a klimatizace nemusela běžet na plný výkon, v zimě reguluje vytápění podle venkovní teploty. Úspora energií může dosáhnout až 50 procent. Navíc uvnitř domu či bytu bude stále čerstvý vzduch a optimální teplota a vlhkost, tedy zdravé prostředí.

Snížení plateb za energie nájemníka jistě potěší a vy zároveň budete mít prostor pro navýšení nájemného. A oba budete mít dokonalý přehled o spotřebě elektrické energie, vody či plynu.

Chytrá domácnost je zelenější

Ekologicky smýšlející nájemce ocení i přínos energetických úspor pro životní prostředí. Máte-li na střeše fotovoltaickou elektrárnu, systém přednostně využije vlastní vyrobenou energii, abyste ji nemuseli jako přebytečnou posílat do rozvodné sítě. Pošle ji například do baterie vašeho elektroauta, využije ji k vytápění bazénu nebo ji uloží do zásobní baterie, jejíž stav bude nepřetržitě monitorovat.

Inteligentní systém dokáže dokonce pracovat i s předpovědí počasí, takže umí spustit vytápění nebo chlazení s předstihem. Při odchodu se automaticky vše vypne a byt přepne do úsporného režimu. Může se také automaticky vypnout voda, plyn a zapnout alarm. Případně varovat majitele / nájemníka, že je někde otevřené okno (notifikací nebo zablikáním světel).

Bude-li byt nějakou dobu neobsazený, přepne se do úsporného režimu a vy jej nebudete muset stále kontrolovat nebo chodit větrat.

Zdroj: Loxone.com

Bezpečnost na prvním místě

Součástí řídicích systémů je samozřejmě i zabezpečení bytu – proti zlodějům, haváriím i živelním pohromám. Nejde však pouze o zvukový či světelný alarm či kamerový systém. Chytré kliky monitorují otevření oken, chytré dveře pustí dovnitř jen toho, kdo zná kód nebo vlastní čipový elektronický klíč. Přístupový kód můžete i časově omezit, třeba na dobu platnosti nájemní smlouvy. V chytré domácnosti už to zkrátka neplatiči nebudou mít tak snadné.

O inteligentní domácnost nemusíte mít strach ani tehdy, když nájemník odjede na dovolenou či zahraniční stáž nebo když budete mít nájemní byt zrovna prázdný. Systém dokáže náhodným svícením a spouštěním hudby simulovat přítomnost v bytě. Případné pokusy o násilné vniknutí do bytu vám ihned oznámí, kouřové a záplavové senzory vás zase upozorní na případný požár nebo havárii vody. Dokonalé zabezpečení předchází ztrátám a škodám na majetku a může vám ušetřit velké peníze.

Myslete i na bezpečné nakládání s daty

V ovládací aplikaci můžete nastavit různá oprávnění pro jednotlivé uživatele. Váš nájemník tedy nemusí mít přístup ke všem funkcím a stejně tak on může omezit možnosti aplikace například svým dětem. Záležitosti spojené s užíváním inteligentního systému řízení domácnosti si s nájemníkem sjednáte v nájemní smlouvě. Nezapomeňte také na ujednání o ochraně osobních údajů, aby se nájemník nemusel obávat třeba zneužití kamerového systému nebo monitoringu přístupu či přítomnosti osob v bytě.

Investice do inteligentního řídicího systému se vám rozhodně vyplatí i u nájemní nemovitosti. Velká úspora energií, možnosti stanovení vyššího nájemného za komfortnější bydlení, pokročilé zabezpečení bytu a prevence škod a havárií jsou přesvědčivými argumenty. Navíc lze předpokládat, že komfortní byt, o jehož provozu má majitel nemovitosti dokonalý přehled, přiláká spíše pozornost slušných a platících nájemníků.

Najdeme slušné nájemníky do každého bytu. Napište nám.

Chcete v bytě spolehlivého nájemníka? Domluvit nezávaznou schůzku
  Přihlášení do mého účtu
  Zapomenuté heslo