Pojištění pronajatého bytu

Nejsme realitka, ale realitám rozumíme

Řádění živlů, nedbalost, nešťastná náhoda i zloději – škody na vašem nájemním bytě mohou mít celou řadu příčin. I při veškeré opatrnosti se občas něco nepříjemného přihodí, a tak je dobré se pojistit. Jaké pojištění byste měli mít vy a váš nájemník?

Pronajímatele chrání pojištění nemovitosti

Jako majitel bytu či domu zvolíte v první řadě pojištění nemovitosti. Chrání vás pro případ požáru, povodně, vichřice, pádu stromu a dalších přírodních pohrom, ale i při poničení majetku lupiči nebo vandaly, přívalem odpadní vody nebo při poškození topného nebo vodovodního systému mrazem. Pojištění obvykle kryje škody na všech pevných součástech bytu, což jsou i kotle či radiátory.

Domácnost si pojistí nájemce

Pro ochranu hodnoty vnitřního vybavení bytu a osobních věcí slouží pojištění domácnosti. Tento druh pojištění uzavírá nájemník. Nutit jej k tomu nemůžete, ale můžete si tuto povinnost sjednat v nájemní smlouvě. To je pro vás vhodné zvláště v případě, že pronajímáte zařízený byt.

Pojištění domácnosti kryje i škody na vybavení

Z pojištění domácnosti nájemníka lze pak uhradit i škody vzniklé na vybavení domácnosti, které je vaším majetkem. Nájemníkovi dejte proto k dispozici seznam vašeho vybavení i s vyčíslením hodnoty jednotlivých věcí, aby je mohl do pojištění zahrnout. Pojištění domácnosti se uplatní i v případě krádeže vybavení bytu.

Pojištění odpovědnosti je věcí nájemníka

Třetím obvyklým pojištěním v souvislosti s bydlením je pojištění občanské odpovědnosti za škodu. Typickým příkladem je vytopení souseda kvůli poruše pračky, může se však stát i řada jiných věcí. Váš syn rozbije sousedovi okno, vítr shodí váš truhlík s muškáty na něčí auto, váš pes kousne jiného psa. Nájemníka se můžete zeptat, zda toto pojištění má, ale v podstatě je jeho věcí, jak a z čeho bude hradit případné škody.

I majitel bytu může způsobit škodu

Nicméně pojištění odpovědnosti za škodu se může hodit i vám jako pronajímateli – vytopit souseda kvůli prasklé hadičce u pračky můžete i ve chvíli, kdy je váš byt zrovna neobsazený a svého ideálního nájemníka teprve hledáte.

Nevyznáte se v pojištění bytu?

Byli byste raději, kdyby otázky pojištění a vůbec všechny právní záležitosti s nájemníkem řešil někdo jiný? Na nás se můžete spolehnout! Byt si od vás pronajmeme a o všechno se postaráme.