Zavoláme vám

Kdo platí opravy a škody způsobené v bytě?

Váš nájemník nemusí být zrovna vyhlášený nepořádník nebo rovnou vandal, přesto se čas od času v bytě něco opotřebuje, pokazí či rozbije. Podle čeho rozhodnout, jestli náklady zaplatí pronajímatel či nájemce?

Někdy doslouží bojler nebo plynový kotel, jindy vodovodní baterie. Děti počmárají stěnu, pejsek poškrábe dveře, červené víno se vylije na koberec… Takový je každodenní život a nic z toho nás nepřekvapí, ale ani nepotěší. Někdo to totiž zaplatí.

Pokud pronajímáte zařízený byt, měli byste v nájemní smlouvě uvést veškeré vybavení, jeho stav i ustanovení, kdo bude platit opravy zařízení nebo náhradu vysloužilého spotřebiče. Vhodné je sepsat vše do předávacího protokolu, jehož součástí může být i fotodokumentace nebo video. Běžnou údržbu a drobné opravy v nájemním bytě sice od ledna 2016 řeší vládní nařízení č. 308/2015 Sb., nejsou v něm však samozřejmě vyjmenovány všechny prvky výbavy bytu, kterých se situace může týkat.

Mezi běžné opravy zahrnuje vládní nařízení například opravy vypínačů, zásuvek, domácích telefonů sloužících k otvírání domovních dveří, výměny zámků, opravy podlahových krytin, ohřívačů vody, umyvadel, van, kuchyňských linek, sporáků či vestavěných skříní. Patří sem i další drobné opravy, jejichž cena nepřesáhne 1000 korun. Pro náklady na drobné opravy však platí roční limit 100 Kč na každý metr čtvereční podlahové plochy bytu. Po dosažení tohoto limitu už další opravy platí pronajímatel.

Jestliže se však nejedná o opotřebení nebo poruchu a nájemník způsobil nějakou škodu na zařízení vašeho bytu svou nedbalostí, hradí nápravu škody sám. Pokud by se ukázalo, že nájemník poškozuje byt opakovaně nebo dokonce úmyslně a žádná domluva nevede k nápravě, je čas na výpověď nájemní smlouvy. Způsobené škody máte samozřejmě možnost vymáhat soudně – nezapomeňte však vše důkladně zdokumentovat.

Ježí se vám hrůzou vlasy na hlavě, když si představíte, co všechno budete s nájemníkem řešit? Vyhněte se problémům a pronajměte byt nám. Po skončení nájmu vám jej předáme v bezvadném stavu tak, jak jsme jej převzali, a ještě vám garantujeme pravidelné vyplácení nájemného.

Svěřte svůj byt stálému nájmu a opravy i škody vyřešíme za vás

  Přihlášení do mého účtu