Byt k pronájmu: zařídit či nezařídit

Nejsme realitka, ale realitám rozumíme

Kuchyňská linka, sprchový kout či WC mísa jsou běžným vybavením bytu, které se v realitních nabídkách obvykle ani nezmiňuje. Vyplatí se však vybavit byt dalším zařízením? Na co si při tom musíte dát pozor?

Studenti a jednotlivci často ocení zařízený byt

Studenti, singles i mladé rodiny obvykle uvítají, když má nájemní byt alespoň částečné vybavení. Patří k němu běžné spotřebiče, jako je lednice, pračka a sporák, ale také vestavěné skříně, sedací soupravy či postele. Pronajímat můžete samozřejmě i kompletně zařízený byt, což se odrazí i na vyšším nájemném.

Nájemníka bez majetku důkladně prověřte

Na druhou stranu nájemníka, který nemá vůbec žádné vlastní vybavení, dobře prověřte. Často jde o osobu, která se u vás dlouho nezdrží, což pro vás bude znamenat nové náklady na přípravu bytu pro dalšího nájemníka. Ze zcela nemajetné osoby se také snadno může vyklubat neplatič nebo vandal, kterému budete nakonec muset dát výpověď nájemní smlouvy.

Stav bytu a vybavení podrobně popište

Veškeré vybavení byste měli zaznamenat do předávacího protokolu, který nájemník podepíše při předání bytu. Přidejte podrobný popis stavu a nejlépe i fotografii a domluvte se s nájemníkem, jaké opravy bude hradit on a jaké vy. Vše popište ve smlouvě, včetně dalších podmínek, jako je zákaz kouření v bytě nebo zákaz vrtání do stěn.

Zjistěte si, jak zákon řeší drobné opravy

Při ujednání podmínek údržby a oprav vybavení nahlédněte do vládního nařízení č. 308/2015 Sb., které drobné opravy a běžnou údržbu v bytě specifikuje, abyste si nesjednali podmínky v rozporu s platnou legislativou. Míře vybavenosti a stavu vybavení by také měla odpovídat kauce, kterou budete při uzavření nájemní smlouvy požadovat.

Stěhování do zařízeného bytu jednodušší

V případě plně vybaveného bytu usnadňujete nájemníkovi nastěhování – v podstatě už druhý den po podpisu nájemní smlouvy může plnohodnotně bydlet. Výhoda je to však i pro vás. Když dojde k ukončení nájemní smlouvy (a třeba i výpovědí z vaší strany), je samozřejmě rychlejší i vystěhování dotyčného.

Máte z pronájmu bytu obavy?

Bojíte se, že váš pěkně zařízený byt někdo zničí a vy budete mít z pronájmu více škody než užitku? Nám můžete svůj byt pronajmout zcela bez obav. Najdeme solidního podnájemníka a opravy i údržbu zajistíme. Vy získáte klid a garantovaný nájem.