Vývoj inflace v roce 2022 a její dopady na bydlení, především to nájemní

V dnešní době není prakticky den, kdy by se na Čechy z televize, rádia a dalších médií nevalily zprávy o inflaci a jejích dopadech do budoucna. Co přinesl rok 2021 a co se očekává od roku 2022? Mimo jiné to, že vzroste zájem o nájemní bydlení.

INFLACE NÁM DLOUHOU DOBU STAROSTI NEDĚLALA, DNESKA JE TO JINAK

Česká republika byla poměrně dlouhou dobu zemí se slabou inflací, která se pohybovala okolo 2 % hranic České národní banky. Od roku 2016 však začaly ceny růst. Důvodem byl nejdříve pracovní trh s nedostatkem nabídek volné práce, což se odrazilo na trhu se zbožím a se službami. Rostoucí cena práce se tedy promítla do rostoucí ceny za zboží. To ovšem nevadilo, protože ruku v ruce se zdražováním docházelo také k růstu mezd a životní úrovně.

Od roku 2020 jsme však růst inflace v ČR začali výrazně pociťovat. Na vině je koronavirová krize a následná vládní opatření, která se zaměřila především na dodávání peněz do ekonomiky. Nedostatek peněz se projevil v oblasti zboží a na trhu s nemovitostmi. Nemovitosti zdražovaly především kvůli nadbytku peněz a nedostatečné nabídce trhu s nemovitostmi. Kvůli tomu vývoj ceny nemovitostí poskočil až o třetinu a místně i o víc.

Ceny nemovitostí v roce 2021

Problém s drahými nemovitostmi plně vygradoval v roce 2021. Kvůli inflaci se spousta investorů rozhodla peníze investovat do nákupu nemovitostí, což obecně platí za nejbezpečnější investici z pohledu inflace. Ještě na počátku roku 2021 byly příznivé úrokové sazby hypoték, a tak o ně byl vyšší zájem než kdy dříve. Z realitního trhu se prosto vykoupila prakticky většina volných nemovitostí. Kvůli nepružným povolovacím obstrukcím trvá stavba nových domů a bytů dlouho, a tak nabídka nedokáže uspokojit poptávku, což vedlo k šroubování cen za nemovitosti.

Zhruba od poloviny roku 2021 však začaly banky navyšovat úroky u hypoték. Paradoxně o ně zájem vzrostl, a to kvůli obavám z budoucnosti. Ke konci roku však hypoteční sazby nabraly na takových obrátkách, že řada zájemců od koupě nemovitosti raději upustila.

Proměny v cenách nájemného

V 1. polovině roku 2020 došlo kvůli vládním opatřením k zastavení cestovního ruchu, home office, on-line výuce, a tím k poklesu v oblasti krátkodobých pronájmů. Řada bytů, která těžila především z turistů a krátkodobého bydlení například přes platformu Airbnb neměla koho ubytovat, a tak je jejich majitelé nabídli pro střednědobý a dlouhodobý pronájem. Na nájemní trh se tak dostaly tisíce bytů za atraktivní ceny v atraktivních lokalitách, což vedlo k plošnému snižování nájmů zejména v turisticky atraktivních destinacích.

V současné době se však průměrná cena za nájem začíná zvyšovat. Děje se tak z důvodu rozvolnění opatření zejména v oblasti cestování. Svůj podíl na tom má ale také zvyšování cen za energie, které loni kvůli úpadku a následnému restartu ekonomiky výrazně zdražily. Cenu nájmu ovlivňuje také zvyšující se inflace, kdy si majitelé bytů chtějí zachovat hodnotu svých zisků. K navyšování ceny za pronájem tedy dochází buď na základě inflační doložky, nebo tak, že si majitelé najdou nového nájemníka, který bude ochoten platit vyšší nájemné.

Obrázek: Inflace bude mít vliv i na cenu nájemného. 

VÝVOJ INFLACE A VÝHLEDY PRO ROK 2022

Zatímco v roce 2021 byla míra inflace na hodnotě 3,8 %, letos se očekává nárůst až na hodnotu 8,5 %. V prvním čtvrtletí se odhaduje, že by inflace mohla atakovat hranici 10 %. Ve zbytku roku by i nadále měla zůstat zvýšená.

Rok 2022 by se měl nést v módu zvyšování cen. Nejvíce si domácnosti připlatí za bydlení, kde by se v některých případech mohly náklady zvýšit až o dvojnásobek. Nejvíce se na rodinném rozpočtu promítne zvýšená cena za energie, tedy: elektřinu a plyn. Ještě na začátku roku by se ceny za energie měly navyšovat, ale poté se očekává mírný pokles. Ceny se ale i tak budou pohybovat ve vyšších hodnotách.

Hypotéky, na které jen tak někdo nedosáhne

Již na konci roku 2021 přibylo váhavců v oblasti žádosti o hypotéku, jelikož se úrokové sazby začaly šplhat k 4 %. Letos se předpokládá, že žadatelů ještě ubude, jelikož od 1. dubna 2022 dojde ke zpřísnění pravidel. Nově budou nastaveny limity DTI a DSTI, které sníží počet lidí, jež na hypotéku dosáhnout. Podle statistik ČNB se odhaduje, že kvůli novým opatřením na hypotéku dosáhne jen 10 % žadatelů.

Pokud se úrokové sazby dostanou až k 5 %, bude dost pravděpodobné, že řada lidí nebude moci hypotéku splácet, případně se budou muset uskromnit v jiných oblastech.

Poroste zájem o nájemní bydlení

Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám a výškám splácení se mnohým lidem vyplatí raději platit nájem než splácet hypotéku. Proto se očekává, že zájem o nájemní bydlení poroste. Vzhledem ke zvyšující inflaci, která se promítá do zdražování prakticky všeho včetně energií, se ale i zde musí počítat s vyšší cenou za pronájem, než tomu bylo doposud.

VÝHODY PRONAJÍMÁNÍ BYTU Z POHLEDU MAJITELŮ

Řada zájemců o hypotéku si již spočítala, že se jim vyplatí platit nájemné než splácet hypotéku. Proto poroste zájem o nájemní bydlení, které je i při zvyšování cen vyjde levněji. Kvůli vysokému zájmu o pronájem se zkrátí doba hledání nájemníka, a navíc si majitelé budou moci vybrat takového, který bude dokonale splňovat jeho požadavky.

Výhodou je pronájem dlouhodobý. Vzhledem k tomu, že se nájem pomalu stává novým trendem v bydlení, budou o něj mít zájem ti, kteří hledají dlouhodobé bydlení. Nájemní byty již nebudou platit za startovací bydlení. Pokud se vám podaří najít ideálního nájemce, můžete se těšit z pravidelného a dlouhodobého příjmu do vašeho finančního rozpočtu.

Obrázek: Bydlení ve vlastním vystřídá bydlení v nájmu. 

S DLOUHODOBÝM PRONÁJMEM POMŮŽE STÁLÝ NÁJEM

Pokud nemáte čas hledat nájemníka nebo se neorientujete v současném dění na poli realit, můžete starosti s pronájmem nechat na nás. Realitní trh sledujeme každý den, a tak víme, jak se mění nejen ceny za energie, ale také za služby. Dokážeme nastavit nejlepší možnou cenu nájmu s ohledem na inflaci a zdražování.

Jak probíhá spolupráce? My se staneme vaším ideálním nájemníkem. Byt si od vás pronajmeme a najdeme do něj podnájemníka, který bude odpovídat vašim požadavkům. Na výši nájemného se společně s vámi domluvíme. Nájemné vám budeme platit my, a to i v případě, že bude byt prázdný nebo nám podnájemník nezaplatí.

Postaráme se vyhotovení smluv, přepisy energií, pojištění podnájemníka, o komunikaci s ním, ale také o stav vašeho bytu. Chodíme na pravidelné kontroly, o kterých vás budeme informovat. Navíc si vezmeme na starosti i opravy bytu. Vy se o nic nestaráte a jen si užíváte pravidelného nájmu.

Další články na podobné téma

S námi bude pronajímání bytu bez starostí a lepší výnos k tomu.
Napište nám

Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů