Pokud pronajímáte byt, je dobré si promyslet, jestli dáte přednost krátkodobému, nebo dlouhodobému pronájmu. Díky správné volbě totiž můžete dosáhnout maximálního možného příjmu nebo jistoty a pronájmu bez starostí, kterou ostatně přináší i služba stalynajem.cz. Jaké z těchto dvou variant tedy dát přednost?
Projděte si obsah článku
ToggleHlavní rozdíly mezi krátkodobým a dlouhodobým pronájmem
Hlavním rozdílem mezi těmito formami pronájmu je doba, na kterou nemovitost pronajmete, a také právní úprava nájmu, flexibilita a cena za pronájem. Za krátkodobé se považují pronájmy v délce několika dnů nebo týdnů a jsou určené zejména pro turisty nebo krátkodobé návštěvníky. Asi nejznámějším příkladem krátkodobých pronájmů je Airbnb. Dlouhodobý pronájem obvykle trvá měsíce až roky a je ideální pro stabilní nájemce.
Výhody krátkodobého pronájmu
Krátkodobý pronájem může být spojený s několika výhodami, obzvláště v případě, že se byt nachází v atraktivní lokalitě.
- Vyšší výnosy – Pravděpodobně největší výhodou krátkodobých pronájmů je, že umožňují účtovat výrazně vyšší cenu za noc než v případě dlouhodobého pronájmu. Například v Praze se cena za krátkodobý pronájem menšího bytu pohybuje okolo 1.500 až 5.000 Kč za noc.
- Možnost dynamického nastavení cen – Ceny krátkodobého pronájmu můžete zvyšovat, případně i snižovat, v závislosti na aktuální poptávce nebo zvláštních událostech, jako jsou například koncerty a sportovní utkání.
- Flexibilita – Dojela k vám rodina na návštěvu a potřebujete, aby byl pronajímaný byt volný? Díky krátkodobému pronájmu můžete pronájem ukončit a využít nemovitost pro vlastní potřebu.
- Nabídka doplňkových služeb – S krátkodobým pronájmem získáte možnost hostům nabídnout i další služby, jako je například snídaně nebo půjčení kol apod. Můžete si také účtovat poplatky za úklid.
Nevýhody krátkodobého pronájmu
Vidina krátkodobého pronájmu s vysokými výnosy může být velmi lákavá, nezapomeňte ale na nevýhody a možná rizika krátkodobého pronájmu.
- Vyšší provozní náklady – Časté střídání nájemníků je spojeno s vyšším rizikem opotřebení nemovitosti, což může vést k častějším opravám. Po každém nájemníkovi je navíc nutné nemovitost uklidit a připravit ji na příjezd dalšího hosta.
- Nestálé příjmy – Příjmy z krátkodobých pronájmů mohou kolísat v závislosti na turistické sezóně a ročním období. V některých obdobích se může stát, že byt vůbec neobsadíte, přijdete tak o příjem, ale fixní náklady budete muset nadále platit.
- Časová náročnost – Pokud se rozhodnete pro krátkodobý pronájem, je nutné si vyhradit čas nejen na pravidelný úklid bytu, ale také na rezervace nebo zodpovídání dotazů hostů.
- Vyšší administrativní zátěž a regulace – Před tím, než se pustíte do krátkodobého pronájmu, seznamte se s možnými právními omezeními. V některých městech jsou totiž krátkodobé pronájmy regulované. Často se navíc řídí jinými daňovými pravidly než dlouhodobé pronájmy, a jsou tak spojeny s vyšší administrativní zátěží.
Výhody dlouhodobého pronájmu
Pojďme si nyní přiblížit, jaké výhody pronajímatelům přináší dlouhodobý pronájem.
- Stabilní a předvídatelný příjem – Dlouhodobý pronájem je spojený s vyšší pravděpodobností stabilního příjmu. Tento typ pronájmu navíc umožňuje v dlouhodobém horizontu plánovat příjmy a investice do nemovitosti, vzhledem k tomu, že dlouhodobí nájemníci zůstávají mnohdy v bytě i několik let.
- Nižší provozní náklady – Pokud se v nájemní smlouvě pronajímatel nezaváže sám hradit drobné opravy, má podle občanského zákoníku povinnost tyto opravy hradit nájemce. Ušetřit tak můžete nejen za opravy, ale samozřejmě také za úklid, který je nedílnou součástí krátkodobého pronájmu.
- Menší časová náročnost – I když dlouhodobý pronájem samozřejmě vyžaduje určitý čas, v případě krátkodobého pronájmu pravděpodobně strávíte přípravou nemovitosti a komunikací s nájemníky ještě více času.
- Nižší investice do vybavení – Zatímco v případě krátkodobých pronájmů je třeba byt pronajímat s kompletním vybavením, dlouhodobí nájemníci si často do nájemního bytu pořizují vlastní vybavení.
Nevýhody dlouhodobého pronájmu
A s jakými hlavními nevýhodami je dlouhodobý pronájem spojený?
- Nižší výnosy – Ve srovnání s krátkodobým pronájmem mohou být výnosy za dlouhodobý pronájem nižší. V Praze v roce 2024 činí průměrný měsíční pronájem 22 000 Kč za byt o rozloze 60 m2. Pokud byste v případě krátkodobého pronájmu byt pronajímali za 2 000 Kč za noc a byt by byl obsazení 20 dní v měsíci, mohli byste získat 40 000 Kč, tedy o 18 000 Kč více.
- Nižší flexibilita – Po dobu trvání nájemní smlouvy je nemovitost blokovaná a nemůžete ji využít pro jiné účely. S dlouhodobým pronájmem se vzhledem k právním regulacím pojí i omezené možnosti zvyšování nájmu.
- Závislost na jednom nájemníkovi – Není bohužel samozřejmostí, že byt pronajmete spolehlivému a ideálnímu nájemníkovi. Ze statistik vyplývá, že hrozí poměrně vysoké riziko neplatičů nebo problematických nájemníků. Pokud navíc nájemník smlouvu ukončí, budete muset hledat dalšího, což může být časově náročné.
Jak vybrat správné řešení pro váš byt?
Výběr formy pronájmu by se měl vždy odvíjet hned od několika parametrů. Je třeba důkladně zvážit všechny výhody a nevýhody obou variant a vzít také v potaz to, zda je v dané lokalitě po krátkodobých pronájmech poptávka. V turisticky atraktivnějších oblastech se může více vyplatit krátkodobý pronájem, zatímco v ostatních lokalitách nájem dlouhodobý.
Je pro vás ze všeho nejdůležitější pronajímat byt bez starostí a s garancí pravidelného nájmu? Tím pravým řešením pro vás může být využití našich služeb, které šetří čas, peníze a starosti a kromě nájemného vždy a včas garantují i stav bytu.
Pronajímejte byt bez starostí a s lepším výnosem.
Garantujeme vám pravidelné nájemné i stav vašeho bytu.
Ve stručnosti
Pokud zvažujete, zda byt pronajímat krátkodobě nebo dlouhodobě, je důležité porovnat výhody a nevýhody obou možností. Krátkodobé pronájmy mohou přinést vyšší výnosy, ale jsou časově a administrativně náročnější, zatímco dlouhodobé nabízejí stabilní příjem a méně starostí. Které řešení by nejlépe odpovídalo vašim potřebám?